неділя, 13 квітня 2025 р.

Ксенія Циганчук : «Люблю плутати читача»

 

       Головна ознака детектива як жанру – наявність у творі загадкової події, обставини якої невідомі і мусять бути з’ясованими. Найчастіше це – злочин. Хто таке зробив і чому читач не знає, і довідується лише через процес розслідування, спостерігаючи за роботою того, хто цим займається, отримуючи  можливість на кожному етапі будувати власні версії.

      В українській літературі  як жанр детектив з’явився у 20-ті роки минулого століття. То були твори Юрія Смолича, Майка Йогансена, Дмитра Бузька, Гео Шкурупія, Юрія Шовкопляса. Сучасний читач захоплюється також ретродетективами  Богдана Коломійчука, Владислава Івченка, Андрія Кокотюхи, містичними Сергія Пономаренка, а ще творами Олексія Волкова, Євгена Є  та багатьох інших. Українські детективи набирають все більшої популярності, адже це один із способів відволіктися від реальності і поринути у світ історій, створених фантазією автора, або заснованих на реальних подіях, коли всі загадки розгадані, а злочинці викритті.

        У циклі віртуальних книжкових виставок  «Український детектив»  читачі будуть знайомитися авторами, які лише починають свій творчий шлях, але вже змогли показати себе цікавими і неординарними. Отже.

      Ксенія Анатоліївна Циганчук  народилася 8 березня 1986 року у м. Рівне. 2003 року закінчила загальноосві       тню школу № 24, а у 2008   факультет іноземної філології Рівненського державного гуманітарного університету і отримала спеціальність вчителя іноземних мов та зарубіжної літератури. Працювала вчителем у школі, викладачем у вузі та на курсах іноземних мов. Її захоплення –  дослідження старословянських казок і міфології, іноземні мови, фітнес, подорожі. Проживає у Рівному.

У своїх інтерв`ю письменниця розповідає, що писати їй подобалося ще з дитинства. Перші історії у стилі горор, іноді його називають хорор (суміш жахів і містики) придумувала у зовсім ранньому віці. Діти чомусь люблять такі історії. Але бути письменницею не збиралася. Писала, бо дуже подобалось. І лише пізніше усвідомила, що хоче займатися цим постійно. Перші публікації з`явилися у періодичних виданнях: газета «Сім днів» (2003), «Вісті Рівненщини», альманах «Наше коло» (2004), журнал «Мистецькі грані» (2013), журнал «Золота Пектораль» (2016), всеукраїнська газета «Дебют» (2019). Було ще кілька статей у наукових журналах. У 2006 році збірка оповідань «Дощ крізь сльози» (переважно філософська тематика), 2016 есе «Це дорослі винні у смерті дощових черв'ячків!» та детективне оповідання «Сьогодні мій похорон» на книжковому порталі «Буквоїд». 

       Після виходу у 2016 році роману «Коли приходить темрява» Ксенія  стала лауреаткою Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» і отримала спеціальну премію Андрія Кокотюхи «Золотий пістоль» за найкращий гостросюжетний детектив. Нагороди позитивно вплинули на її подальшу літературну карєру. Письменниця зазначає, що після цієї перемоги на неї звернули увагу у видавництвах. Тим самим «Коронація слова» відкрила шлях до професійної літератури.

      Ксенії подобаються різні жанри, а детективи – один з них. Вона вважає, що головною причиною їхньої популярності в українських читачів є те, що хороші детективи мають захоплюючі сюжети і з ними легко відволіктися від реальності. Крім того, якщо історія й справді заплутана, можна потренувати логічне мислення. А ще хороший трилер, тобто твір, у якому почуття співпереживання читачів, мають бути пов`язані з емоціями тривожного очікування, відчуттям невизначеності, хвилювання, страху, є добрим для психіки. Парадоксально, та саме книги жахів і трилери допомагають багатьом людям справитися зі стресом. Принаймні, так вважають психологи. Письменниця зазначає, що для підтримання напруги й інтриги у своїх творах ( а це важливо для жанру, у якому вона працює) користується власними відчуттями – якщо тобі страшно, іншим також має бути. Також необхідно  підібрати влучні слова для опису почуттів, емоцій чи ситуацій, і, звичайно,  вміти тримати інтригу. Всі  письменники у детективах завжди намагаються ховати вбивцю від читача до завершення твору. Можливо тому вона і любить твори Агати Крісті, бо у  королеви детективу  хто є злочинцем, як читачі, так і персонажі, дізнаються в самому фіналі, так само як і у Ксенії Циганчук. Письменниці цікаво писати про вбивства. В одному з інтервю вона навіть вжила слово «любить». Для неї це захопливіше ніж  крадіжка, викрадення, шантаж чи щось інше.

      Багато її творів, наприклад серія «Поліцейський детектив», засновані на реальних подіях. Під час написання  романів авторка консультувалася зі слідчими, судмедекспертами, патрульними, виїжджала разом на виклики, спостерігала як вони працюють. Згадуючи цей досвід,  Ксенія зазначає, що робота поліцейських надзвичайно складна морально і поліцейською вона б бути не змогла.

      Більшість подій, які описує авторка відбуваються у її рідному місті. І це надзвичайно цікава історія. Можна сказати, що Рівне є одним із героїв її творів.   Ми дізнаємося про місцеві назви окремих районів міста, учбових закладів, про місця розваг – ресторани, клуби, які з них модні, дорогі і не для всіх, які найбільш популярні  та багато іншого. А ще – екскурси у історію. Так, виявляється, що у давні часи Рівне називалось Суренж і що є суренжисти – ті, хто займаються вивченням Суренжу.

       Пропонуємо читачам ознайомитися з книгами Ксенії Циганчук  які є у відділі абонемента Чернігівської обласної бібліотеки імені Софії та Олександра Русових.

 


84(4УКР)
Ц 58
 
Циганчук К. А. Коли приходить темрява : роман / Ксенія Циганчук. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. - 253 с.

      У місті відбувається серія убивств. Складається враження, що слідчий Малашко, який займається розкриттям злочинів, безсилий щось вдіяти. Це змушує Назара, головного героя, разом з коханою Лізою взятися за справу.  З кожною жертвою стає зрозумілішим, що на таке здатен лише маніяк. Вбивця все звужує кола, наближаючись до хлопця. Ще маленьке зусилля, і він зазирне в очі вбивці. Кінець роману читача, безперечно, шокує. Варто зазначити, що одним із персонажів роману можна назвати  психоаналітичне есе Зігмунда Фройда «Я і Воно» про взаємодію свідомого та несвідомого. Свого часу авторка під час написання курсової  познайомилася з психоаналізом Фройда і тепер використала ці знання для опису психології маніяка.


821(477)
Ц 58

Циганчук К. А. Кривавими слідами / Ксенія Циганчук. - Харків : Фоліо, 2019. - 255 с.

      Це перша книга з циклу «Поліцейський детектив» про слідчого Єгора Скляра і патрульну Власту Коваль. Їхнє знайомство починається зі спільного розслідування  вбивства італійського  бізнесмена Марко Вітторіо. Найскладніше у цій справі те, що це – убивство на замовлення, тому треба знайти не лише виконавця, а і замовника. Стосунки між головними героями складаються не просто, адже Єгор – слідчий з характером, та ще і вважає, що жінкам не місце в поліції.  Власта ж впевнена, що оскільки вона разом з іншим патрульним першою приїхала на місце вбивства, то має право на у часть у розслідуванні. Та заради розкриття злочину їм доведеться-таки шукати спільну мову, бо Власта умудряється помічати те, на що не помічає Єгор не зважаючи на свій досвід.


821(477)
Ц 58
 
Циганчук К. А. Привиди серед нас : роман / Ксенія Циганчук. - Харків : Фоліо, 2021. - 284 с.

      Під час операції  у Львові проти наркоторговців від руки невідомого вбивці гине Єгор Скляр. Здається небезпека підстерігає кожного, хто знав Єгора. Та ще й злочинці, немов знущаючись, підкидають його близьким і у відділення поліції жахливі підказки, пропонуючи  розгадати їх, якщо хочуть дізнатися хто убив Скляра. І хоча всі бачать хто їх приносить, спіймати злочинця не можуть, той невловимий, наче привид. За справу береться Адріян Скляр, батько Єгора, у минулому  сам слідчий. Як і у інших романах авторка тримає напругу до самого кінця, і ім’я злочинців та причину того, що вони творили, читачі дізнаються у самому кінці.


821(477)
Ц 58
 
Циганчук К. А. Убивця з підземелля : / Ксенія Циганчук. - Харків : Фоліо, 2020. - 252 с.

      Історія вбивства та окремі епізоди викликів патрульних, описані у книзі, засновані на реальних подіях. Дати, імена,  назви, звичайно,  змінено а також  додано авторської інтерпретації. Отже. У підземеллі, яке існує у Рівному насправді, знайшли  понівечене тіло жінки. Справу доручають слідчо-оперативній групі під керівництвом Єгора Скляра . Допомагає їм патрульна Власта Коваль. Це друга книга з серіалу «Поліцейський детектив», а значить і  друга справа, над якою вони працюють разом.  Але це не єдине убивство, яке їм потрібно розкрити. Хто це зробив і навіщо? Розгадка  найнесподіваніша.


821(477)
Ц 58
 
Циганчук К. А. Хто тебе вбив? : роман / Ксенія Циганчук. - Харків : Фоліо, 2023. - 283 с.

       Головна героїня роману Аліна щотижня навідується на могилу матері  бути у порожній квартирі надзвичайно тоскно. Одного разу вона помічає  портрет на гранітному пам’ятнику. Красивий молодий чоловік помер недавно, два роки тому. Що сталося?  Вона таки розгадає таємницю, але і сама мало не втратить життя. Читачів очікують несподівані і карколомні повороти сюжету, переносячи  їх у напружений світ небезпеки і таємниць. Авторка майстерно показує світ інтриг та загадкових злочинів, де кожен крок є вирішальним. Це – захоплюючий трилер, який спонукає до роздумів про те, що може ховатися за маскою видимого, а відповідь на питання «Хто тебе вбив?» таємничо висить у повітрі до самого кінця роману.