понеділок, 9 грудня 2024 р.

Гарбузові смаколики

  

  Настала зима, але гарбузовий сезон триває. Без цього овочу неможливо уявити український город. Мало того, що гарбуз гарний, так іще й надзвичайно корисний та смачний, тому страв із нього – безліч. Зазвичай для їх приготування використовуються десертні сорти гарбуза. Багато хто пам’ятає дитячий віршик, у якому згадується «гарбузова каша в мисці – золота, як сонце».
  Дуже просто приготувати гарбузові деруни. До речі, в деяких місцевостях на Чернігівщині цей овоч – жіночого роду і називається гарбуза (з наголосом на останньому складі). Так от. Гарбузу треба розрізати, вибрати насіння, почистити й потерти на «морквяній» тертушці (так буде ніжніше). Потім додати трохи соди, щоб дерунці вийшли пишними, всипати муки. Цукор та яйця – якщо хочете. Все одно буде смачно. Тісто має вийти як густа сметана. Смажити на сковорідці. Їсти можна зі сметаною, молоком, а якщо з медом або варенням, то дуже смакує до чаю чи кави.
Та безперечним фаворитом вашої кухні стане гарбузовий кекс. Для його приготування знадобиться трохи більше часу, але результат вартий кожної затраченої хвилини.
  Складники: 350 г гарбузового пюре, лимон чи апельсин, 3 яйця, 3 столові ложки цукру, 5 столових ложок рафінованої олії, 300 г муки, дві чайні ложки розпушувача для тіста. Замінити його можна 1/4 чайної ложки лимонної кислоти, змішаної з чайною ложкою соди, бо з них розпушувач і складається. У тісто також додають подрібнені горіхи, родзинки, шматочки кураги, сушені вишні, смородину – що у кого є. Але небагато. Загальна кількість – десь дві столові ложки.
  Отже, почищений гарбуз треба порізати й відварити. Воду злити, гарбуз потовкти. Для того, щоби пюре було ідеальним, його можна протерти крізь металеве сито або подрібнити блендером. Але якщо невеличкі шматочки вас не дратують (а декому вони навіть подобаються), то можна залишити як є.
  За допомогою «морквяної» тертушки обдираємо цедру з лимона чи апельсина. Збиваємо яйця з цукром (недовго, поки вони трохи побіліють і з’явиться невелика піна). Сюди додаємо гарбузове пюре. Це буде три з верхом столові ложки (для тих, кому незручно зважувати), олію,  цедру, сухофрукти, гарненько перемішуємо. Далі – частинами розпушувач і просіяну муку. Муки – приблизно шість з верхом (скільки в ложку набереться) столових ложок. Тісто має бути як густа сметана.
  Форму змащуємо вершковим маслом. Щоб тісто розрівнялося, формою можна легенько постукати об стіл. Випікаємо при температурі 180 градусів годину. Духовку вимикаємо, кекс залишається в ній. Беремо наш обідраний цитрус і вичавлюємо 3 столові ложки соку. Додаємо 3 чайні ложки цукру, ставимо на вогонь. До кипіння не доводимо, треба тільки, щоб розчинився цукор. Виймаємо кекс і чайною ложкою, невеликими порціями, поливаємо зверху сиропом. Якщо сироп обтече, не страшно, через декілька хвилин він вбереться. Далі всю цю смакоту накриваємо рушником і залишаємо на 20 хвилин. Після цього витягаємо з форми, і – смачного!
Якщо залишилося трохи гарбузового пюре, додайте в нього молоко, муку, яйце та цукор (за бажанням). Вийдуть смачнючі гарбузові млинці.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар