середа, 22 січня 2025 р.

Психологічна стійкість – основа ментального здоров’я.

       Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає ментальне здоров’я як стан щастя й добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок у суспільне життя. Таким чином, ментальне здоров’я, об’єднуючи здоровий дух та психіку людини з соціальним складником, важливе для її гармонійного розвитку.
      Війна змінила кожного з нас, показала силу і вразливість українців, необхідність жити й думати про наступний день, незважаючи на непевність і складність воєнного стану. Щоб вижити, вистояти, надзвичайно важлива психологічна стійкість – здатність людини чинити опір негативним зовнішнім впливам і стресам, відновлюватися після криз та успішно розвиватися в обставинах, які швидко змінюються. Люди мають різні рівні психологічної стійкості – одні виходять із кризи сильнішими, а інші опускають руки. Але кожен із нас, за бажання, може зміцнити свою внутрішню силу, тобто психологічну стійкість. Це дозволить менш напружено реагувати на стрес, допоможе побачити нові варіанти і напрямки дій для виходу із кризової ситуації.
      Стресори – це фактори навколишнього середовища або особистості, які виводять із рівноваги фізіологічні та психічні функції людини. Вони можуть бути зовнішніми (навколишнє середовище, суспільні фактори) і внутрішніми, особистими. Їх вплив позначається на нервовій системі та спричиняє виникнення стресу. Зовнішніх стресорів або подій, які вже сталися, людина змінити не може, отже, це треба намагатися сприймати спокійно, до певної міри відсторонено.
      Але кожен із нас здатен більш-менш керувати своїми почуттями, ставленням до того, що відбувається чи вже відбулося, – не застрягати у переживаннях, а переосмислювати події, адаптуватися, шукати резерви в собі, або ж спиратися на запропонований ресурс (наприклад підтримку близьких). Завжди необхідно пам’ятати: життя – це лише три дні: вчора, сьогодні і завтра. Вчора вже минуло і ми нічого не можемо в ньому змінити. Завтра ще не настало і може не настати. Воно закрите для людей. Є лише сьогодні і тут. Але сьогоденням, яке завтра буде вже минулим, можна відкривати майбутнє. Яким воно буде – залежить від тебе. Не можна бути рабом обставин. Найлютіший ворог людини – її внутрішній страх. Той, хто його здолає, стає вільним і непереможним.
      Пропонуємо ознайомитися з книгами, які допоможуть розібратися з можливими причинами стресу, навчитися критично мислити, виробити реалістичний та практичний підхід до життя не лише для себе, а і для своїх дітей, що у свою чергу допоможе досягти успіху в особистому і діловому житті.


159.9
Б 48
Беркган Б. Шість способів звільнення від злости та критики / Барбара Беркган. – Львів : Свічадо, 2015. – 149 с.
Кожному з нас доводиться стикатися з грубістю, зверхністю, моральним тиском, несправедливою критикою. Авторка, за фахом педагог і психолог, тренер з навчання мистецтва спілкування, зібрала вправи та методи, використовуючи які ви можете стати невразливими у неприємних ситуаціях, захистити себе від негативу, який часом падає на людину як сніг на голову. Вони допоможуть зберегти спокій, завоювати повагу до себе, знешкодити, за словами авторки, зміїне кубло біля вас, спокійно реагуючи на безглузді зауваження.

159.9
Г 79
Грейтенс Е. Стійкість: тяжко виборена мудрість для ліпшого життя / Ерік Ґрейтенс. – Харків : Фабула, 2023. – 431 с.
Ерік Грейтенс, у минулому «морський котик», написав свою книгу насамперед для солдатів, які повернулися з війни. Багато з них мають посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), який іноді називають «комбатантським синдромом». А оскільки в Україні війна, такий діагноз мають не лише військові. Книга складається з листів, які автор писав до свого товариша, реальної людини – колишнього військового, прагнучи допомогти. Хоча його історія, як і будь-якої людини, унікальна, проте описані в ній страхи, втрати, бажання віднайти сенс життя не є такими, вони спільні для всіх людей.

159.9
Е 55
Елрод Г. Чудо-формула. Два складники неминучого успіху / Гел Елрод. – Київ : Наш формат, 2022. – 220 с.
Автор книги у 20 років повернувся до життя після 6 хвилин клінічної смерті, у 37 – здолав рак. Мотиваційна книжка Гела Елрода «Чудовий ранок для фінансового успіху. Неочевидні звички заможних», яка також є у відділі абонемента, змінила життя мільйонів людей, а ще він пробіг ультрамарафон, хоча після аварії лікарі казали, що не ходитиме. Два складники неминучого успіху – це непохитна віра і надзвичайні зусилля, завдяки яким цілі досягаються. Такою є чудо-формула. Як нею користувалися Волт Дісней, Марія Склодовська-Кюрі, Стів Джобс та інші успішні люди, можливо, не здогадуючись про це, і як її може використати будь-хто з нас, розповідає Гел Елрод.

159
К 39
Кілбі Е. Розблоковане батьківство : як виростити здорових і щасливих дітей в епоху інформаційних технологій / Елізабет Кілбі. – Київ : КМ-БУКС, 2019. – 247 с.
У наш час комп’ютери стали невід’ємною частиною повсякденного життя. І діти практично від народження починають користуватися досягненнями новітніх технологій. Авторка, висвітлюючи тему, спирається на власний досвід, якого набула, працюючи клінічним психологом. Велику увагу вона приділяє латентному періоду розвитку дитини (він починається в чотири роки і триває приблизно до одинадцяти) як надзвичайно важливому. Але проблеми з комп’ютерами бувають не лише у дітей, а і у дорослих, тому в кінці книги є запитання, відповівши на які, батьки дізнаються, чи є у них самих комп’ютерна залежність.

159.94
Н 16
Нагоскі Е., Нагоскі А. Вигоряння : стратегія боротьби з виснаженням удома та на роботі / Емілі та Амелія Нагоскі. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2021. – 317 с.
Психологи визначають вигоряння як депресію, пов’язану, як правило, з роботою. Це стан емоційного виснаження, коли людина до такої міри знесилена, що не може виконувати свої обов’язки. Книга присвячена жіночому вигорянню і подоланню його неприємних наслідків. Автори дають рекомендації про те, як подолати емоційне виснаження й синдром людини-донора, впоратися зі стресом, якого не можете контролювати. Навчать переосмислювати успіхи та невдачі, навчать цінувати і любити себе такою як ви є і не звертати уваги на «ідеали», які нам нав’язує так звана індустрія краси.


159
С 50
Смаджа Е. Сміх. Біологія, психіка, культура / Ерік Смаджа. – Київ : Ніка-Центр, 2017. – 159 с.
Автор – психоаналітик, психіатр і антрополог – аналізує сміх не лише як прояв емоцій, а і як артефакт світової культури, коли за жартом – украй стислим і дотепним висловом – можна протестувати рівень інтелекту, за анекдотом – судити про норми моралі. Іронізувати, глузувати, насміхатися з чогось – це творити зброю, щоб захистити себе у своєму внутрішньому просторі. У цьому світі є від чого захищатися, але й є що любити – щасливо усміхатися та перебувати у доброму гуморі.


159.9
Т 13
Тавваб Н. Г. Особисті кордони : керівництво зі спокійного життя без травм і комплексів / Недра Ґловер Тавваб. – Харків : КСД, 2023. – 303 с.
У книзі аналізується питання про те, навіщо нам особисті кордони, якими вони бувають, як функціонують, який вигляд має їх порушення. Авторка дає поради стосовно формування особистих кордонів у сім’ї, романтичних і дружніх стосунках, на роботі, в соціальних мережах. Це дозволить почуватися впевненіше, подолати комплекси, усвідомити свої сили, реалізувати власний потенціал і здобути свободу, чітко встановлюючи здорові кордони в особистому та професійному житті.


159
Ч-81
Чу Чин-Нінг. Кам’яне обличчя, чорне серце. Азіатська філософія перемог без поразок / Чу Чин-Нінґ. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 266 с.
Книга не про жорстокість. Вона про прагматичне ставлення до життя. Зводячи мудрість Сходу до рівня практичної та корисної ясності, типової для західної ментальності, авторка описує закон природи, що керує успішною поведінкою людини в кожному аспекті життя. Це – мудрість душі, яка не знає поділу на національності, раси чи релігію. В чомусь містична і водночас практична книжка пропонує уроки формування внутрішньої сили, які допоможуть перетворити негаразди на перемогу, дає поради, як бути ефективним у своїх діях, щоб досягти бажаних результатів у всьому.