середа, 11 жовтня 2023 р.

Допомога для ВПО

 


Хто та як може отримати довідку ВПО?

Війна змусила мільйони українців покинути свої домівки. Ті, хто перемістився в інші куточки держави, мав подбати про статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО), щоб отримати повний доступ до всіх необхідних послуг — адміністративних, освітніх, медичних тощо. І хоча наймасовіші хвилі переселення вже в минулому, питання реєстрації статусу ВПО буде актуальним доти, доки люди виїжджатимуть зі своїх міст: адже росіяни продовжують обстрілювати українські міста, відбираючи в людей дах над головою. Тож у цій інструкції розповідаємо всі деталі — кому, куди та як звертатись за отриманням довідки ВПО.

Хто підпадає під статус ВПО?

Внутрішньо переміщені особи — ті, хто залишили своє житло та переїхали в інше місце в межах України з певних причин. Наприклад, через наслідки війни, окупації, повсюдне насильство, порушення прав людини, природні чи техногенні надзвичайні ситуації або інше. Цей перелік є у розпорядженні Кабміну.


Якщо ви переїхали: чому варто зареєструватися як ВПО?

Статус ВПО відкриває для людей повноцінний доступ до низки послуг. Людина з довідкою на новому місці має право продовжити навчання за кошт бюджету, зареєструвати свій бізнес, отримати безкоштовну медичну допомогу, адміністративні послуги, голосувати на виборах тощо. 

Окрім цього, ВПО можуть отримати грошову допомогу від держави — 2000 грн на дорослого та 3000 грн на дитину / особу з інвалідністю раз у місяць. Гроші виплатять лише таким категоріям ВПО: 

  • тим, хто перемістився з тимчасово окупованих територій або тих, де ведуться бойові дії (перевірити свою громаду можна в офіційному переліку, проте він періодично змінюється)
  •  чиє житло зруйноване або значно пошкоджене (про це треба було повідомити через Дію до 20 травня 2022 року або надати підтвердження від органу місцевого самоврядування)  
  • Як отримати довідку ВПО?  
  • Найпростіший спосіб — зареєструватися через додаток «Дія». Вся процедура доволі швидка та проста. Готова електронна довідка у смартфоні має ту ж юридичну силу, що і паперова. Під час реєстрації як ВПО у Дії також можна оформити заяву на грошову допомогу.

Онлайн у «Дія»:

Завантажте застосунок Дія, або оновіть його.

Переконайтеся, що у вас є ID-картка чи біометричний закордонний паспорт.

1.     Зайдіть у розділ “Послуги” та виберіть “Отримати статус ВПО”.

     2.   Укажіть свою актуальну адресу.

     3.    Підтвердьте своє місце перебування за допомогою геолокації.

     4.    Якщо у вас є діти, можете отримати статус переселенця і для них

Якщо цей варіант не підходить, особисто зверніться до управління соцзахисту населення там, де зараз мешкаєте. Доки діє воєнний стан, із цим питанням можна піти також у ЦНАП або в міську/сільську/селищну раду. 

Із собою потрібно мати та пред’явити такі документи:  

паспорт громадянина України (або інший документ, що посвідчує особу), для дітей – свідоцтва про народження. Якщо документи відсутні — є й інші варіанти);

підтвердження реєстрації місця проживання, якщо у паспорті цього не вказано (витяг з Єдиного реєстру чи інший документ з переліку).

Якщо цих документів у вас немає, або вони не підтвердили особу/спеціальний статус/реєстрацію місця проживання, інші варіанти можна знайти в законодавстві. Де саме — детальніше розтлумачили в кінці матеріалу.

Щоб вас зареєстрували, потрібно вже на місці заповнити спеціальну заяву. Зверніть увагу — в ній треба точно зазначити нове місце проживання. Адреса місцевої ради чи інша «формальна» не підходить —  лише та, де особа насправді проживає.

Для отримання грошової допомоги треба знати свої банківські реквізити — або картки «єПідтримка», або картки для виплат будь-якого банку. Рекомендуємо взяти з собою довідку про відкриття рахунку або роздруківку з онлайн-банкінгу, де вказані ваші реквізити.

Коли видадуть довідку та який вона має вигляд?

Довідку про взяття на облік ВПО із підписом і печаткою зазвичай видають у день подання заяви.

Зверніть увагу! Довідка ВПО діє безстроково, крім випадків її скасування. Якщо ви її втратили чи зіпсували, зверніться за безоплатним дублікатом до органів, що видають довідки ВПО. 

Чи можуть відмовитися видавати довідку?

Так, заявнику можуть відмовити у видачі довідки, якщо:

  • переїзд відбувся не через війну, окупацію чи інші причини, які ми зазначили вище;
  • людина насправді не переміщувалася всередині країни чи надала інші неправдиві дані;
  • людина втратила документи, що посвідчують особу (до їх відновлення);
  • людина не змогла довести, що до цього дійсно проживала в області, про переїзд з якої заявляє.

Зверніть увагу! У разі відмови вам зобов’язані одразу (іноді — через 15 робочих днів після подання заяви) видати письмове рішення із поясненням підстав до цього. Цей документ має підписати керівник органу, до якого ви звертались.   


 Джерело:https://legalaid.gov.ua/publikatsiyi/shho-varto-znaty-pro-status-vnutrishno-peremishhenoyi-osoby/

понеділок, 9 жовтня 2023 р.

У гармонії з собою

 


ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я? 

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), психічне здоров’я – це стан добробуту, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал та впоратися із життєвими стресами, продуктивно і плідно працювати, а також робити внесок у життя своєї спільноти.

Психологічно здорова людина – це людина, яка почуває себе гармонійно та має певний резерв сил до подолання  складнощів і достатній рівень продуктивності в повсякденному житті. 

Вона має наснагу розвиватися та допомагати іншим це. Попри труднощі життєвого шляху, має сили до адаптації та гнучкості сприйняття. Гармонія і баланс – одні з найважливіших  критеріїв психологічного здорової людини. Але ми маємо пам’ятати, що гармонія з зовнішнім світом та життям починається з гармонії зі самим собою. Коли ми здатні чути власні потреби та бажання, а також шукати та знаходити шляхи їх вирішення.

ВООЗ виділяє 7 складових психічного здоров’я

·         Усвідомлення постійності та ідентичності свого фізичного і психічного «Я». Якщо людина втрачає відчуття самоідентифікації, сприймає себе не цілісно, не має усвідомлення життя, як єдиного процесу, а лише фрагментарні події – це привід звернути увагу на своє психічне здоров’я.

·         Постійність і однаковість переживань в однотипних ситуаціях. Якщо людина потрапляє в однакові ситуації, які виводять її з зони комфорту, то має бути чіткий план дій, де б вона почувала себе максимально захищеною.

·     


    Критичне ставлення до себе і своєї діяльності. Здатність до аналізу свого життя, своїх дій, докладених зусиль для досягнення певної мети чи цілі. Вміння вибудовувати для себе алгоритми дій та поведінки.  

·         Адекватність психічних реакцій впливу середовища. Коли реакція людини відповідає силі й глибині зовнішнього чинника.

·         Здатність керувати своєю поведінкою відповідно до встановлених норм. Якщо людина намагається себе поводити, протестуючи загальноприйнятим нормам, це говорить про порушення психічного здоров’я (до прикладу, закидати ноги на стіл в громадських місцях).

·         Планування власної життєдіяльності та її реалізації. Планування свого режиму дня, роботи та мати сили й ресурс дотримуватися цього графіку.

·         Здатність змінювати свою поведінку залежно від зміни життєвих обставин. Гнучкість психіки людини говорить про її ресурсність та адаптивні можливості.

Одним з найвагоміших чинників, який руйнує психічне здоров’я є стрес.

Стрес – це захисна реакція організму на зовнішні подразники, зміну соціального середовища чи травматичні події. Чому саме захисна? Завдяки відчуттю стресу наш організм здатен адаптуватися до змін та долати певні складнощі, до того ж в умовах стресу людина здатна залучити резерви свого потенціалу.

Але в цьому випадку ми говоримо про так званий «хороший стрес», який допомагає нам. Тривалість такого стресу може бути до 4 тижнів. Якщо протягом цього часу не вдається врівноважити свій психологічний стан, тоді ми говоримо про перехід в хронічну стадію, яка може бути спровокована тривалістю чи глибиною емоційного впливу. Наші повсякденні хвилювання, про роботу чи стосунки, де є певна ситуація, яка спричиняє тривожні відчуття, призводять до еустресу (хорошого стресу), а от якщо ми знаходимося в деструктивних стосунках з партнером чи в нездоровій психологічній атмосфері на роботі, то тут вже йдеться про хронічний стрес.

До симптомів хронічного стресу належать:

·         головні болі;

·         безсоння;

·         депресія; 

·         надмірний голод або переїдання (розлади харчової поведінки);

·         прискорене серцебиття (тахікардія);

·         підвищений тиск (артеріальна гіпертензія);

·         больові відчуття в тілі (через постійну надмірну напругу в м’язах);

·         підвищення рівня глюкози крові;

Навчитися керувати стресом та покращити свій стан людина може як з допомогою спеціаліста (сімейного лікаря, психолога, психотерапевта) так і додатково зробити самостійні кроки. 

Варто усвідомлювати, що відповідальність за своє життя кожен несе самостійно, а отже робити кроки для подолання стресу ми маємо власноруч.

Що може допомогти повернути своє спокійне життя?

1.     Фізична активність допомагає перемикнути увагу та змістити фокус з хвилювання на життя яке проходить повз нас, поки ми хвилюємось. Особливо важливо, коли ми починаємо це робити систематично, адже це ще й допомагає поновити контроль за своїм життям, а отже відчути свій власний вплив на психічний стан. 

2.     Чітке планування свого розпорядку дня допоможе нам уникнути додаткової тривоги все встигнути та почувати себе комфортно. 

3.     Важливу роль відіграє здорове, збалансоване харчування. Вживання щоденно 5 порцій овочів та фруктів. Адже порушення роботи шлунково-кишкового тракту призводить до тривожних розладів. Більш детально про здорове харчування можна ознайомитися за посиланням.

4.     Надважливо для подолання стресу є відмова від куріння та вживання алкоголю. Адже думка, що це дає змогу розслабитися є хибною. На додаток, це навпаки погіршує психологічний стан, тому що наслідками сп’яніння є посилення тривоги і стресу. Так само і куріння, яке спричиняє ілюзійне враження подолання проблеми. Водночас тривожний стан навпаки підсилюється та відбувається накопичення емоцій.

Коли ми знаходимося в тяжкому емоційному стані, важливою є підтримка друзів та рідних. Якщо відчуваєте, що вам потрібна допомога, треба обов’язково про це говорити. Адже кожна людина хоча б раз за своє життя була в стані стресу, а отже всім знайомі ці почуття. Тож не бійтеся попроси про допомогу. Здоровий сон (не менше 7 годин) запорука здорового та продуктивного дня! А як ми знаємо, психічно здорова людина – це ще й продуктивна людина, тому важливо відновлювати свої сили та піклуватися про режим.

 Джерело:https://phc.org.ua/news/scho-vazhlivo-znati-pro-psikhichne-zdorovya