вівторок, 7 січня 2025 р.

Часник. Зимові заготовки

     


  Після Нового року часник починає підсихати, і щоб зусилля, потрачені на його вирощування, не пропали марно, робимо заготовки.

      1–2 головки про всяк випадок залишаємо. Решту подрібнюємо кому як зручніше – можна за допомогою часничниці, можна на тертушці. Ножем різати не варто, бо треба, щоб часник трохи пустив сік.

      Найпростіший спосіб – зробити часникову сіль. На жаль, солі, до якої ми звикли, зараз нема. В Україні вона була відома з давніх-давен як «бахмутка», а за радянських часів – «Артемівська», бо тоді так називався Бахмут, де цю сіль добували. Вона згадується ще у поемі Івана Котляревського «Енеїда», над якою той почав працювати в 1794 році. Так, у четвертій частині розповідається, що коли посли Енея прийшли знайомитися до царя Латина, то разом з іншими подарунками принесли сіль кримку і бахмутку. Тобто українці здавна розрізняли ці два види солі. І ще одна цікава історія з «Енеїдою». На самому початку поеми автор знайомить нас з героєм, згадуючи, що його, Енея, дядько Паріс у відомій суперечці між богинями яблуко, яке призначалося найкрасивішій, віддав Венері. Котляревський же уточнює, що це була путивка. Тобто ці яблука, одні з найсмачніших, які ми дуже любимо, які й нині ростуть мало не в кожному саду, були добре відомі в Україні ще сотні років тому. Але то все давня історія, а часник треба рятувати зараз.

      Отже беремо приблизно 0,5 кг солі, додаємо 2–3 столові ложки подрібненого часнику і гарненько перемішуємо. Це приблизні пропорції. Якщо часнику менше, то й солі відповідно. Сіль має стати вологою. Перекладаємо її у невеликі баночки, закриваємо кришкою. Зберігаємо при кімнатній температурі. Використовуємо для супів, борщів, різних мясних страв.

     Іще можна зробити брикетики з часнику. Подрібнений часник перекладаємо у поліетиленові пакети, формуємо невеликі прямокутники розміром приблизно вісім на десять сантиметрів і товщиною один сантиметр. Формувати їх краще на дошці для нарізання хліба, овочів. Щоб часникові брикетики були рівненькі й гарненькі, їх зверху можна легенько притиснути дощечкою. Разом із дошкою, на якій були сформовані брикетики, ставимо їх у морозильник на добу. Потім складаємо десь у морозильнику. Коли треба, відрізаємо потрібний шматок, чекаємо, поки розморозиться, і використовуємо відповідно до своєї кулінарної фантазії.

     А ще можна порізати часник на тонкі пластинки, висушити в теплому місці (наприклад, на батареї) і змолоти у кавомолці. У вас вийде мелений часник.

Смачного!