З початком російсько-української війни з’явилася низка творів, де осмислюється і реалістично змальовується жорстка воєнна реальність. Перші книги про війну, як вона змінює життя не лише тих, хто воює, а й тих, хто в тилу, почали писати ще 2014 року. Авторами були військові та цивільні, медики й журналісти, і таким чином сформувалася окрема ніша, цілий пласт нових творів у сучасній українській літературі. Повномасштабне вторгнення стало ще одним поштовхом для створення сильних та правдивих прозових і поетичних творів.
Пропонуємо до вашої уваги цикл оглядів «Книги війни», з яких читачі дізнаються про книги, що надійшли й надходитимуть до відділу абонемента Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових.
821(477)
З-12
Забужко О. С. Найдовша подорож : есей / Оксана Забужко. – 3-тє вид. – Київ : КОМОРА, 2023. – 164 с.
Есей про сучасну російсько-українську війну, написаний для західного читача, став бестселером і в Україні. Книжка про коріння й сьогодення, про те, як ми, українці, створили монстра, який нас же вбиває і не може існувати без нас. Авторка наводить багато фактів, які пов’язують історію України з державою-агресоркою, пояснень, розрахованих саме на іноземну аудиторію. Це не підручник з історії, а висновки, які письменниця зробила, спираючись на історію України та власний життєвий досвід. Розглядаючи витоки сьогоднішньої війни у тридцятилітньому і трьохсотлітньому часових вимірах, Оксана Забужко аргументовано пояснює, чому імперія зла так потребує України, чому без нас вони не мають історії і чому ми – не вони, не один народ і ніколи ним не були.
821(477)
М 51
Меньшов О. Я, Фокс та окупація : щоденник херсонця 2022 рік / Олександр Меньшов. – Київ : КМ-БУКС, 2023. – 255 с.
Ця книжка – щоденник, де автор, який шість місяців прожив в окупованому Херсоні, показує, як за цей час змінилося життя містян під окупацією. У творі переплелися особисті думки, те, що говорили його рідні, знайомі, а також розповіді про ставлення різних людей до «асвабадітєлєй», екскурси у минуле міста. До війни Олександр Меньшов був письменником, займався волонтерством. У відділі абонемента є також його детективний роман «Третя терція». Автор пригадує, що коли раніше він писав «Репринти незакінчених чернеток» про Херсон у роки Другої світової війни, то все намагався уявити, як жилося тодішнім херсонцям під час окупації, і ніколи не думав, що доведеться відчути це самому. Після того як письменникові з родиною вдалося виїхати до Вінниці, він долучився до лав ЗСУ, мріяв повернутися в рідне місто, та в листопаді 2023 року загинув поблизу Кліщіївки на Донеччині.
821(477)
О-76
Остафієва О. В. Кіра. Дорога додому / Олеся Остафієва. – Київ : Наш формат, 2024. – 156 с.
Ця книга – спогади, історія жінки, яка хотіла народити дитину в Києві, але змушена була зробити це у Нью-Йорку. Дванадцять країн, двадцять п’ять міст, тринадцять тисяч кілометрів – ніхто не планує таку подорож на дев’ятому місяці вагітності. Але війна перекроїла геть усе, тому страх і невизначеність перетворилися на сміливість і рішучість. Це також розповідь про підтримку друзів та незнайомих людей, готових прихистити й допомогти у будь-який момент, про хитрощі і ризики, на які довелося піти, щоб перелетіти Атлантику. У книзі є багато фотографій, за якими можна простежити подорож героїні і, звичайно, маленької Кіри від найперших днів її життя, а також мапа, де позначено місця, у яких довелося побувати письменниці під час цієї надзвичайної подорожі.
821(477)
П 27
Перон Т. Любити Привида : роман / Тіна Перон. – Харків : Vivat, 2024. – 381 с.
Події книги охоплюють період від початку повномасштабного вторгнення до осені 2022 року. Головні герої книги – Артем, досвідчений військовий льотчик, який не лише сам воює з перших годин війни, а і навчає молодих пілотів; Вікторія (на початку війни вона опинилася в Ніцці й допомагає збирати гроші на підтримку ЗСУ) та Крістіна – журналістка французького глянцевого видання, яка пише про легендарного Привида, котрий захищає київське небо. Події відбуваються одночасно в Україні, Ніцці, Лондоні. Що поєднує цих людей і як переплетені їхні долі? Хто такий Привид? Чоловік, якого кохаєш, але майже нічого про нього не знаєш, хоча знайомі дуже давно? Чи той, хто у київському небі нищить ворогів? Та і в епілозі ми бачимо ескадрилью створених нашими інженерами«Привидів», які зненацька з’являються у кримському небі та успішно уражують ворожі цілі.
821(477)
П 30
Петрик А. Його звуть Падре / Артем Петрик. – Харків : Фоліо, 2023. – 205 с.
Книга розповідає про священника Сергія Дмитрієва, відомого під позивним «Падре», – одного з перших військових капеланів у російсько-українській війні, волонтера. Автор був прихожанином храму святої Варвари в Херсоні, де служив отець Сергій, знає його особисто. Книга складається з окремих оповідей, і, за словами автора, присвячена двом альтер его головного героя. Перша частина – про отця Сергія, його духовний і життєвий шлях. Друга – про Падре, войовничу реінкарнацію українського священника. Такими вони були завжди, починаючи з доби козацтва. А тепер стали капеланами доби великої визвольної війни. У книзі є також притчі та роздуми від Падре: казки, які він написав, діалоги про найважливіше, роздуми над тим, яким має бути українське суспільство.
821(477)
П 55
Поміж сирен : нові вірші війни / упоряд. Остап Сливинський. – Харків : Vivat, 2023. – 495 с.
До антології увійшли твори 59 авторів. Деякі із них служать у ЗСУ: Борис Гуменюк, Ярина Чорногуз, Максим Кривцов, Павло Вишебаба. Є ті, що стали вимушеними переселенцями: Анна Гувер, Юлія Стахівська, Олеся Мамчич, Дарія Суздалова. А такі як Вікторія Амеліна, Сергій Жадан, Катерина Калитко, Мар’яна Савка волонтерять, беруть участь у гуманітарних місіях. Але тут точно нема того, кого б не зачепила війна. До повномасштабного вторгнення війна була присутня в нашому житті дещо незримо, як тінь, та після 24 лютого заповнила майже все поле зору, і вірші зі збірки, написані впродовж року (від лютого 2022 до лютого 2023 року), можуть послужити документом, хронікою великої війни. Та поки війна триває, нові вірші війни пишуть на фронті, у дорозі з гуманітарними місіями. І ці твори показують, якими ми є в часи випробувань: сильними, чутливими, зболеними, але непереможними.
821(477)
С 16
Саліпа О. І. Таких тисячі : роман / Ольга Саліпа. – Харків ; Бєлгород : Клуб Сімейного Дозвілля, 2025. – 364 с.
Нова книга письменниці присвячена жінкам, життя яких в одну мить поділилося на «до» і «після». У книзі розповідається про п’ятьох із них. Це звичайні жінки, з якими ми живемо поруч. Вони різного віку, мають різну зовнішність, різну вдачу та різні професії. І життя у кожної своє: тут і заборонене кохання, і зрада чоловіка, і нестача грошей, і всілякі інші проблеми. Авторка написала про реальних жінок, які погодилися розповісти свої історії з умовою, що ніхто і ніколи не дізнається їхніх справжніх імен. Тому довелося «поселити» їх в одному місті, «перезнайомити» і дещо змінити біографії. Вони не люблять, коли їх називають вдовами. Вони назавжди дружини. Книга не про біль, а про любов, яка рухає життям, коли здається, що воно скінчилося.
Немає коментарів:
Дописати коментар