вівторок, 21 липня 2020 р.

Книги ювіляри 2020 року


Трагедія і торжество кохання
Минуло 425 років  з  моменту публікації всесвітньовідомої трагедії Шекспіра «Ромео та Джульєтта», що розповідає про любов молодого хлопця та дівчини з двох ворожих веронських родів.
Шекспір, Вільям. Ромео і Джульєтта [Текст] : [трагедія] / Вільям Шекспір ; пер. Юрія Андруховича ; іл. Владислава Єрка. - Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. - 206, [1] c.
До появи шекспірівської трагедії «Ромео і Джульєтта» було написано чимало творів на цей популярний сюжет — одна з п’єс навіть мала щасливе закінчення. Але тільки історія закоханої пари юних воронців, що її ось уже шосте століття розповідає геніальний Шекспір, і досі залишається неперевершеною. З півсотні фільмів, опери, балети, мюзикли, тисячі вистав, перекладів…Це видання здійснено двома знаковими майстрами сучасного українського культурного простору — Юрієм Андруховичем та Владиславом Єрком. Їхня версія «Ромео і Джульєтти» — це щаслива нагода пережити безсмертний твір по-новому, гостро відчути його вічну актуальність і сучасність.

Цікаві факти:
1.     Ідея “Ромео і Джульєтти” не належить самому Шекспіру. Він взяв за основу широко відому історію за авторством Луїджі да Порто, який, у свою чергу, запозичив її у античних авторів.
2.     Вперше на українську мову цей твір було перекладено у 1901 році, хоча Шекспір написав його ще в кінці XVI століття (цікаві факти про Шекспіра).
3.     Коли п’єса була вперше опублікована, «Ромео і Джульєтта» була набагато більш наочна назва: «Пречудова і сумна трагедія про Ромео і Джульєтту».
4.     Відомо, що до створення п’єси вже існувало кілька легенд і новел інших авторів про кохання двох представників ворождуючих кланів. В основу трагедії Шекспіра лягли три новели. Сама рання була написана в 1562 році Артуром Бруком, відомим драматургом. Вона називалася «Трагічна історія Ромеуса і Джульєтти».
5.     «Ромео і Джульєтта» починається з прологу, з якого читач дізнається, що буде відбуватися в п’єсі, тому кінцівка ні для кого не була сюрпризом.
6.     Вперше трагедія “Ромео і Джульєтта” була екранізована в 1900 році.
7.     Всього існує більше 100 екранізацій цієї знаменитої п’єси. Причому фільми на її основі знімалися в десятках країн – США, Канада, Франція, Італія, Узбекистан, Філіппіни, Хорватія, Аргентина і багато інших.
8.     Балкон Джульєтти – важлива деталь будь постановки або фільму про легендарних закоханих. Без цієї деталі немислимо зміст шекспірівської п’єси, вона стала всесвітньо відомим візуальним символом романтичного пояснення закоханих. Однак, балкон згадується тільки в 1524 році в сюжеті італійського автора Луїджі Да Порто. В оригінальній версії у Шекспіра мова йде не про балкон. Ромео слухав промову Джульєтти просто з вікна.
9.     В Італії, коли говорять про п’єсу Шекспіра і його героїв, прийнято згадувати спочатку ім’я дівчини, а потім хлопця – Джульєтта і Ромео. Для української мови звичніше використовувати імена в назві навпаки.
10. У Вероні зберігся особняк XIV століття, який називають “будинком Ромео”. До нього часто водять туристів.
11. Цю знамениту п’єсу на музику перекладали багато знамениті композитори, в тому числі Чайковський і Прокоф’єв (цікаві факти про Чайковського).
12. Психологічний феномен, що полягає в збільшенні романтичної привабливості людей один для одного внаслідок перешкоджання їх відносин, називається ефектом Ромео і Джульєтти.
13. В адаптації “Ромео і Джульєтти” за авторством знаменитого іспанського літератора Лопе де Вега кінцівка історії зовсім інша, щаслива, а не сумна.
14. З моменту першої зустрічі до моменту їх весілля Ромео і Джульєтта знали один одного менше 24 годин.
15. В оригінальній п’єсі Шекспіра Джульєтти на момент описуваних подій було всього 13 років, а Ромео – 21 рік.
16. Але у 1662 році актриса Мері Сондерсон вийшла на сцену в ролі Джульєтти, і вона вважається першою жінкою, яка відіграла цю культову роль. До цього моменту на всі ролі в театрі, включаючи жіночі, виконували тільки чоловіки.
17. Зараз у багатьох мовах і культурах ім’я “Ромео” стало прозивним для позначення безнадійно закоханого чоловіка.

             Посилання: Ромео і Джульєтта

Немає коментарів:

Дописати коментар