середа, 3 вересня 2014 р.

Харчування при захворюваннях серця

Відома з дитинства фраза "правильне харчування - запорука здоров'я" вже давно набила оскому. Але, тим не менш, саме про правильне харчування необхідно говорити в першу чергу людям, що страждають хворобами серця.

Тяжка недуга вилікувати майже неможливо, але полегшити стан можна не тільки терапевтично. Для того, щоб не навантажувати і без того зношене і слабке серце, необхідно правильно харчуватися і систематично вдаватися до спеціальних дієт.
Перш ніж почати розмову про те, як потрібно харчуватися при захворюваннях серця, необхідно з'ясувати, які продукти мають протипоказання. Високим ступенем ризику мають такі продукти: сало, маргарин, пальмова, кокосова, вершкове і копрове масла, свинячий жир (топленого), жирні сметана і м'ясо, а також незбиране молоко. Якщо говорити про жири, то найкращим для вживання є оливкова олія. Здебільшого жири рослинного походження, а також рибні, що містяться в скумбрії, сардині, оселедця та інших риб, знижують високий рівень холестерину, тиску і ризик тромбоутворення. Це відбувається за рахунок вмісту довголанцюгових жирних кислот. Завдяки цим кислотам утворюються тромбоксани, лейкотрієни простагландини, які є біологічно активними речовинами. Вони мають ще й іммунокоррегірующіх і протизапальними властивостями. Згідно зі статистикою, щоденне вживання жирної риби або риб'ячого жиру знижує смертність від захворювань серцево-судинної системи у людей, які досягли середнього віку до 40%. Рослинні жири знижують рівень холестерину за рахунок містяться в них фосфоліпідів, сквалену, фітостеринів і фітостанолов. У рафінованих оліях рівень цих корисних речовин різко знижується. Вже давно відомо, що холестерин - це вбивця номер один. "Поганий" холестерин призводить до утворення атеросклеротичних бляшок, а це пряма дорога до інфаркту або інсульту. Вже у десятирічної дитини можна виявити ділянки судин, уражені атеросклерозом. Мало хто знає, що поїдається в необмежених кількостях холестерин може бути довгий час не затребуваний, тому він вільно циркулює в кров'яному руслі у вигляді ліпопротеїнових частинок. Але в один прекрасний момент накопичені частки починають приймати участь в процесі розвитку атеросклерозу. Для поліпшення обміну ліпідів необхідно вживати в їжу крупи, містять рослинний білок, харчові волокна, а також бобові. Особливо корисна не модифікована соя. Натуральні рослинні продукти - це головне джерело корисних вуглеводів. На відміну від кондитерських виробів і цукру рослини містять полісахариди, які необхідні організму. Овочі та фрукти, вживання пшеничних висівок повністю задовольнять потребу в харчових волокнах.
Хворому серцю, як повітря, необхідний калій, адже саме він складає основу того, як потрібно харчуватися при захворюванні серця. Калій міститься у всіх листових овочах, огірках, кабачках, родзинках, печеному картоплі і куразі. Не менш корисні йод і хром. Йод і хром перешкоджають утворенню бляшок на судинах. Найбільш багаті йодом всі морські продукти: риба, креветки, їстівні водорості. Йод є також у хурмі, чорноплідної горобини та інших рослинах. Джерелом хрому є дріжджі (пекарські), м'ясо, перловка, кукурудзяна крупа, бобові, жито й пшениця. Дуже корисні і вітаміни групи В і А. Вони містяться у всіх крупах, печінці, зеленій цибулі, болгарському перці і в інших продуктах.
Для того, щоб зменшити калорійність їжі і вміст у ній жирів необхідно правильно готувати їжу . Технологія правильного приготування зводиться до того, що м'ясні та рибні продукти необхідно попередньо відварювати для видалення екстрактивних речовин, потім запікати або тушкувати. При такому способі готування в бульйон йде 40% жиру з м'яса і 50% жиру з риби.
Харчування при ішемічній хворобі серця. Ішемічна хвороба серця є ураження міокарда, яке обумовлено збоєм коронарного кровообігу. Збій кровообігу виникає в результаті недостатнього надходження кисню в міокард. Харчування має суттєвий вплив на виникнення та прогресування хвороби. Вживання жирів тваринного походження і простих вуглеводів у вигляді цукрів і кондитерських виробів, алкоголю, а також паління є головним чинником виникнення та розвитку хвороби. Хворим необхідний збалансований раціон. Передбачається помірне обмеження страв та продуктів з вмістом великої кількості тваринних жирів, кухонної солі і холестерину. Їжа повинна бути вітамінізованої, особливо корисна аскорбінова кислота. У харчуванні необхідно виключати страви багаті азотистими речовинами, а саме, наваристі рибні та м'ясні бульйони і супи з них. М'ясо та рибу їдять вареними, паровими або тушкованими. У день необхідно вживати не більше 100г. білків, не більш 350г. вуглеводів і не більше 90г. жирів, причому 30г з них повинні бути рослинні. Виключають прості вуглеводи (цукор, мед, варення, цукерки, здобу). Збільшують вживання складних вуглеводів, що містяться у фруктах, овочах, зернових. Необхідно налягати на морські продукти і зелені овочі, так як ці продукти багаті калієм і йодом. Харчуватися необхідно 4-5 разів на день, обмежуючи сіль до 8 грамів в день. Страви краще вживати відварні, запечені або тушковані. Вечеря не повинен бути рясним і не пізніше, ніж за 3 години до відходу до сну.

Немає коментарів:

Дописати коментар